< Terugkeer

Een huisbezoek om een hoge factuur te verduidelijken

Bijgewerkt op: 05/08/2025

Een vereniging neemt contact met ons op voor huurders met een heel hoge afrekening. Op basis van een analyse van de huidige afrekening en die van het jaar voordien stellen we vast dat het inderdaad om zeer hoge bedragen gaat.

Eén afrekening volstaat echter niet altijd om te bepalen of het al dan niet om verdacht verbruik gaat. Door afrekeningen van twee opeenvolgende jaren te vergelijken, kunnen we al sneller bepalen of er sprake is van een abnormale situatie.
Dat is helaas niet mogelijk op basis van twee afrekeningen van eenzelfde gezin in twee verschillende woningen, bijvoorbeeld voor en na een verhuizing. Het verbruik van een calorimeter wordt niet uitgedrukt in kWh. De waarde van een eenheid verschilt volgens het totaalverbruik van het gebouw.

We organiseren gratis opleidingen (verstrekt in het Frans) om meer inzicht te geven in kostenafrekeningen. Schrijf je in voor onze nieuwsbrief om op de hoogte te blijven van de data van onze volgende opleidingen.

Om een beter beeld te krijgen van de oorzaak, organiseren we een huisbezoek. De thermostatische radiatorkleppen lijken los te zitten. We maken ze weer vast en vragen de huurder om regelmatig de meterstanden te noteren. Het verbruik lijkt af te nemen.De huurder laat weten dat de radiatoren volgens hem warmte blijven afgeven, ook nadat hij de thermostatische kleppen afgesloten heeft.

Ondertussen nemen we contact op met het vastgoedkantoor dat in opdracht van de eigenaar instaat voor het beheer van het appartement. Op die manier krijgen we toegang tot de facturen die als basis dienen voor de kostenafrekeningen. Met deze informatie is het helaas niet mogelijk om duidelijkheid te krijgen over de stijging van de bedragen.

Tijdens een ander huisbezoek, deze keer in de zomer, controleren we of de calorimeters correct werken. Doordat de boiler afgesloten is, warmen de radiatoren niet op en stijgen de calorimeters niet, ondanks de warmte in de woning.

Onderzoek door onze gespecialiseerde technische adviseur leidt tot dezelfde conclusie, namelijk dat het probleem bij de thermostatische kleppen zit.

We dringen er bij het vastgoedkantoor op aan om deze te vervangen, wat na vele maanden wachten ook gebeurt.

Bij het schrijven van dit artikel heeft de huurder nog geen afrekening ontvangen voor het jaar na de vervanging van de thermostatische kleppen. We volgen de kwestie samen met hem verder op.

Onze steun inspireerde hem trouwens om zijn rechten op te eisen. Omdat hij een terugbetaling wil krijgen voor de te hoge kosten in de vorige afrekening, nam hij contact op met een bemiddelingsdienst voor huurders en eigenaars.